Przybycie Buldożka

 

Kupno szczeniaka i jego przybycie do domu to dla każdego początkującego właściciela ważne wydarzenie. To przede wszystkim ogromna radość, ale też moment, w których musimy dostosować nasze życie, a przede wszystkim mieszkanie na potrzeby nowego członka rodziny. To bardzo ważne, gdyż mały buldożek to wesoły szczeniak, chętny to rozrabiania, a przy jego maleńkich rozmiarach jest w stanie dostać się praktycznie wszędzie, co może być niebezpieczne dla jego samego.


Pamiętajmy więc aby:
- pomieszczenia, w których ma przebywać nasz pupil urządzić tak, aby maluch nie zrobił sobie krzywdy - wszelkie szkodliwe substancje, jak proszki do prania, płyny do podłóg, rożnego typu leki muszą być tak ustawione, aby szczenię nie miało do nich dostępu,
- kwiaty pokojowe ustawić na tyle wysoko, aby piesek nie mógł ich gryźć, gdyż wiele z nich może okazać się trujące,
- pousuwać lub zabezpieczyć wszystkie kable, do których dostęp może mieć szczeniak,
- wszelkie cenne rzeczy zabezpieczyć przed ewentualnym pogryzieniem przez naszego pupila.


Dla szczenięcia należy przygotować spokojny kącik do spania, gdzie nikt go nie będzie niepokoił. Posłanie powinno być miękkie i najlepiej pokryte grubym materiałem bawełnianym. Na wszelkie plastiki, zdarzają się uczulenia. Nie należy stosować także wiklinowych koszy. Szczenię może je pogryźć i poranić sobie przewód pokarmowy. Obok posłanka powinien mieć jakieś ekologiczne zabawki, posiadające atest. Bardzo chętnie bawią się tzw. aportem drewnianym, który można dostać w sklepie zoologicznym, lub na polu, gdzie szkolone są psy.
Należy także zaopatrzyć się w obróżkę i smycz, najtańszą, szmacianą, gdyż szczenię szybko będzie z obróżki wyrastać oraz obróżkę, przeciw pchłom i kleszczom
Szczenię musi mieć dwie miski, metalowe, lub szklane (nigdy nie plastikowe), ustawiane zawsze w tym samym miejscu. Miseczka z przegotowaną, lub mineralną wodą powinna cały dzień być dla psiaka dostępna.
Pamiętajmy, że początkowo szczenię nie może wychodzić na spacery. W tym czasie, oraz w późniejszym czasie, kiedy maluch będzie dopiero uczył się czystości warto zaopatrzyć się w podkłady – wiele szczeniąc już w hodowli nauczonych jest aby załatwiać się tylko na nie. Ułatwi nam to utrzymanie czystości w domu.

 


W tekście umieszczone są porady autorstwa p.Krystyny Zbrozińskiej-Sobczak - hodowla Draczyn, spisane w 2009 roku.