Zanim kupisz Buldoga Francuskiego

 

Masa skóry, wielkie uszy i krępe ciało powodują, że obok Buldoga nie można przejść obojętnie. Reakcje na tą oryginalna fizjonomie bywają skrajne – od zachwytu, poprzez śmiech aż do strachu. Wystarczy jednak pobyć chwile w jego towarzystwie aby przekonać się, że to pies o niezwykle przyjaznym charakterze. Właśnie dzięki temu w ostatnich latach zyskał ogromna popularność. Zanim jednak staniecie się posiadaczami psa tej niezwykłej rasy warto dowiedzieć się o nim kilku podstawowych informacji. Pozwolą Wam one cieszyć się wspólnym życiem przez wiele lat.

Raz Buldog, na zawsze Buldog
Właściciele twierdzą, że jeśli raz kupisz Buldoga Francuskiego nie będziesz chciał mieć potem innej rasy. Przy swoim groteskowym wyglądzie i ciekawym usposobieniu Buldog Francuski jest psem którego nie da się zapomnieć. Mając buldoga każdy inny pies wydaje się dziwny. Wyróżnia je krótki pysk oraz brak ogona, co jest ich stanem naturalnym z jakim się rodzą.
Buldogi kochają towarzystwo. Zarówno ludzi jak i innych zwierząt. Posiadając jednego psa tej rasy często decydujemy się na drugiego. Dwa buldogi bardzo łatwo adaptują się razem. Niezapomniany widok stanowią dwa śpiące i wtulone w siebie buldogi. Potrafią tak przespać ośmiogodzinną nieobecność właściciela w domu.

Idealny towarzysz
Buldożek jest psem nadającym się do każdych warunków. To pies kieszonkowy – nie wymagający wielu spacerów, świetnie adaptujący się w mieszkaniu. Doskonale czuje się w domu z ogrodem, w którym może wylegiwać się w promieniach słońca, ale bez problemu zaakceptuje tez mieszkanie w bloku. Najważniejsze aby mógł uczestniczyć w życiu domowników – pomagać im przy pracy, towarzyszyć przy gotowaniu i zmywaniu, a po wyczerpującym dniu zakopać się w pościeli. Obdarzony miłością odwdzięczy nam się tym samym. I wbrew wielu opiniom jest to pies, który pokocha wszystkich domowników i podczas nieobecności każdego z nich będzie ogromnie tęsknił.

Łóżko – naturalne środowisko Buldoga
Właściciele psów dzielą się na takich, którzy śpią z psami i na takich, którzy się do tego nie przyznają. Buldogi doskonale wpisują się w to stwierdzenie, dlatego tez musimy być nastawieni, że nie zależnie od tego jak długo będziemy walczyć aby nasz pupil spał w posłaniu on i tak ostatecznie znajdzie się w naszym łóżku. Buldogi uwielbiają być blisko swojego właściciela. Śpią wtulone w swojego właściciela i nie robią tego cichutko. Cechą charakterystyczną Buldoga jest jego głośne chrapanie. Potrafią w tym prześcignąć nawet dorosłego mężczyznę.

Francuski piesek
Buldogi Francuskie są psami bardzo wrażliwymi na warunki atmosferyczne. Uwielbiają spacery po trawie i suchych chodnikach. Patrząc na minę naszego pupila wyprowadzanego na deszcz możemy mieć wrażenie, ze nad nim się znęcamy. Skulony, będzie starał się jak najszybciej wrócić do domu, uważając po drodze aby nie wpaść w kałużę. Spacer w zimie, gdy spadnie śnieg, trwa 5-10 minut i tylko wtedy, gdy buldog jest ciepło ubrany. Inaczej cały się trzęsie i wygląda na cierpiącego.

Pielęgnacja
Buldożek nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Posiadając go nie będziemy musieli odwiedzać salonów urody ani tez nie staniemy się znawcami psich kosmetyków. Abyśmy nie musieli martwić się sierścią będącą w całym mieszkaniu wystarczy, ze będziemy Buldoga regularnie wyczesać i okazjonalnie kąpać. Ze względu na charakterystyczną budowę głowy nie możemy tez zapomnieć o kilku dodatkach takich jak kropelki do czyszczenia uszu oraz płyn do przemywania oczu i fałdki nosowej. Wypukłe oczy bardziej niż u innych ras narażone są na urazy i zanieczyszczenia. Fałd skórny pod nosem tworzy bruzdę. Aby uniknąć stanów zapalnych skóry trzeba ja regularnie przemywać.

W małym ciele wielki duch
Buldog jest psem niezwykle towarzyskim dzięki temu dogada się praktycznie z każdym psem. Nieważne czy napotkany pies będzie duży czy mały – każdy będzie doskonałym kompanem do zabaw. Bywa to niestety czasami dla niego zgubne, gdyż nie każdy pies będzie zadowolony z tej poufałości,. Wiele z nich również wesołe chrząknięcia naszego pupila odczyta jako warczenie.
Przy wychowywaniu buldoga francuskiego trzeba zachować zdrowy rozsądek. Niekiedy jest to bardzo trudne, gdy patrzą na nas swoimi wielkimi, zatroskanymi oczami. Mimo to, nie można pozwolić sobie wejść na głowę. Wszystko co pragniemy wyegzekwować od naszego buldożka musimy robić oczywiście konsekwentnie, ale tylko za pomocą pozytywnych bodźców. Ma bardzo wrażliwą psychikę, którą łatwo „złamać” nieodpowiednim, złym traktowaniem.

Gość w dom…
Buldog Francuski jest psem niezwykle towarzyskim. Każdego naszego gościa będzie wesoło obskakiwał i wymuszał pieszczoty. Nawet jeśli początkowo zachowa pewną rezerwę wystarczy zjednać go jednym czułym gestem. Nie będzie potem nowoprzybyłej osoby odstępować na krok, a gdy ten tylko usiądzie na pewno szybko wskoczy mu na kolana.

Upały, podróże, spacery
Ze względu na charakterystyczna budowę trzewioczaszki Buldogi szybciej się męczą niż inne psy. Należy zachować szczególną ostrożność przy wysokich temperaturach. Psy te szybko się nagrzewają, a trudniej niż inne rasy przychodzi im wychłodzenie się. Buldogi bardzo lubią wygrzewać się na słońcu co jednak musi odbywać się pod naszym nadzorem, gdyż nie trudno o udar cieplny. Utrzymany w dobrej kondycji pies – bez nadwagi, do której buldogi mają predyspozycje jest energiczny, chętny do zabawy i ruchu. Nie potrafi zachować w tym umiaru, więc musi to zrobić jego właściciel.

Choroby
Buldog Francuski, tak jak każda z ras, predysponowana jest do pewnych dolegliwości. Nie jest on okazem zdrowia, ale wbrew powszechnej opinii nie jest też kolekcjonerem chorób. Charakterystyczna budowa trzewioczaszki powoduje iż u wielu buldogów występuje problem ze zbyt długim podniebieniem miękkim i przełykiem. Powoduje to kłopoty z oddychaniem oraz refluks żołądkowo-przełykowy. Kolejnym problemem, z którym boryka się duża grupa buldogów to zbyt wciśnięty nos i za wąskie otwory. Efektem jest to, ze nawet spokojnie spacery mogą być dla niego meczące. We wszystkich tych przypadkach konieczna może być interwencja chirurgiczna, która znacznie poprawi jakość życia naszego pupila.
U buldogów zdarzają się też choroby kręgosłupa. nie powinniśmy o tym zapominać, gdy nasz buldożek zaczyna skakać i wykonywać różne akrobacje. Czasami musimy zwyczajnie myśleć za niego.
Ostatnią dolegliwością, z której powinniśmy zdawać sobie sprawę są problemy z oczami. Buldog Francuski poprzez swoją charakterystyczna budowę i wypukłe oczy narażony jest na ich urazy i zanieczyszczenia. Tego problemu nie powinniśmy bagatelizować. Uważajmy, więc gdy nasz pupil szaleje z patykiem, biega po krzakach. widok szczęśliwego Buldoga jest wspaniały i trudno oderwać od niego wzrok, ale pamiętajmy, ze może to być czasem tragiczne w skutkach.
Aby uniknąć wielu problemów w przyszłości przy wyborze szczeniaka powinniśmy uważnie obserwować zachowanie jego rodziców. Nadmierna apatia, intensywnie charczenie albo agresywne zachowanie powinno nas zaniepokoić. Sytuacja, w której hodowca nie chce pokazać nam przynajmniej matki szczeniąt też powinna być dla nas niepokojąca.
Wielu przyszłym właścicielom Buldogów wydaje się, że rodowodów to tylko ”papierek” umożliwiający nam wystawianie pupila. Żaden hodowca nie da nam gwarancji, że nasz szczeniak w przyszłości wyrośnie na zdrowego i wzorcowego przedstawiciela rady. Jednak udokumentowane pochodzenie jest dla nas swego rodzaju potwierdzeniem pochodzenia psa. Wiemy kim są jego rodzice, dziadkowie, mniej więcej możemy ustalić ich formę fizyczną.
Dzięki mądrej decyzji przy wyborze szczeniaka możemy zyskać zdrowego i wesołego przyjaciela rodziny na wiele długich lat.

 

 

Artykuł został wydrukowany w miesięczniku Mój Pies, w numerze 3/2011